demo-attachment-69-circle
Wzory przemysłowe

Wzorem przemysłowym ( z j. ang. design) jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać produktu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, fakturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację. Dotyczą one produktów głównie o estetycznie i atrakcyjnie zaprojektowanej strukturze (wzornictwie przemysłowym).

Nowoczesne i oryginalne wzornictwo przemysłowe, które oprócz względów estetycznych często powiązane jest także z funkcjonalnością i łatwością obsługi przedmiotów, stanowi o sukcesie komercyjnym oferowanych produktów. W związku z tym ochrona wzoru przemysłowego powinna być pierwszoplanowy elementem strategii marketingowej każdego projektanta lub producenta.

Prawo z rejestracji wzoru przemysłowego udzielane jest w Polsce przez Urząd Patentowy RP, natomiast na terytorium państw Unii Europejskiej udzielane jest przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) w Alicante (Hiszpania). Prawo wyłączne do wzoru przemysłowego przysługuje uprawnionemu przez okres maksymalnie 25 lat.

Zakres prawa z rejestracji określa ilustracja wzoru. Kancelaria opracowuje dokumenty zgłoszeniowe wzorów przemysłowych zgodnie z wymogami formalnymi zawartymi w przepisach prawa krajowego lub wspólnotowego, dokonuje zgłoszenia oraz nadzoruje utrzymywanie uzyskanego prawa w mocy.